Medyczna marihuana a autyzm – czy może pomóc?

Czym jest autyzm?

Biorąc pod uwagę Międzynarodową Klasyfikację Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania autyzm stanowi ,, całościowe zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się upośledzonym, albo nieprawidłowym rozwojem przed trzecim rokiem życia”. Chorzy na autyzm mają problemy z nawiązywaniem relacji. Ponadto ich zdolności poznawcze i zdolności do zapamiętywania są również zaburzone.

Objawy autyzmu są zróżnicowane w zależności od konkretnego przypadku, jednakże przyczyna choroby jest identyczna – uszkodzenia mózgu, które są wynikiem infekcji, nieprawidłowości genetycznych, czy szkodliwych czynników oddziałujących na płód.

Medyczna marihuana a autyzm – skuteczny lek czy mit?

Do tej pory nie zostały przeprowadzone badania, które potwierdzałyby skuteczność medycznej marihuany w leczeniu autyzmu, jednakże rodzice i lekarze coraz częściej mogą zaobserwować pozytywne skutki nowatorskiego leczenia. Niemniej jednak liczba lekarzy, którzy przepisują młodym pacjentom medyczną marihuanę nadal jest niewielka, a brak odpowiednich i profesjonalnych badań naukowych poniekąd wiąże ręce lekarzom.

Zwolennicy terapii medyczną marihuaną

Tematyką stosowania medycznej marihuany w leczeniu autyzmu interesuje się chcoiażby Dr. Giovanni Martinez, psycholog kliniczny pochodzący z Puerto Rico. Martinez był świadkiem jak młody pacjent chorujący na autyzm powiedział swoje pierwsze słowa po terapii olejem CBD. Trzytygodniowa terapia przyniosła bardzo pozytywne skutki, gdyż jego umiejętności językowe uległy znacznej poprawie. Drugim naukowcem, który interesował się tematyką marihuany była Mieko Hester-Perez, członek rady Cannabis Science i założycielka Unvonventional Foundation for Autism. Jako że pochodziła z konserwatywnego środowiska unikała stosowania medycznej marihuany, jednakże choroba jej syna zainspirowała ją do zmiany swoich radykalnych poglądów. Oprócz autyzmu, u chłopca zdiagnozowano również dystrofię mięśniową, a lekarze dawali mu maksymalnie 6 miesięcy życia. Mieko Hester-Perez podawała swojemu synowi marihuanę, dzięki której zaczął on przybierać na wadze, jak również poprawił się z nim kontakt wzrokowy. Po 6 latach od diagnozy chłopiec jest towarzyski i szczęśliwy, a jego jakość życia uległa niewyobrażalnej poprawie.

Działanie marihuany na ludzki organizm

Powyższe przykłady dają zdecydowanie do myślenia, niemniej brak klinicznych badań uniemożliwia wychwycenie całkowitego wpływu medycznej marihuany na ludzki organizm. U każdego chorego autyzm objawia się zupełnie innaczej, a co za tym idzie inne będzie oddziaływanie substancji zawartych w marihuanie. Według przeprowadzonych badań marihuana przy dłuższym stosowaniu może zmniejszać iloraz inteligencji i doprowadzić do zaburzeń psychicznych. Ryzyko wzrasta wraz ze zbyt dużą dawką, niemniej nie ma obecnie żadnych badań na temat tego jak powinno się dawkować medyczną marihuanę.

Informacje ze strony https://www.taniesianie.pl/